Dominikli Başbakanın Birleşik Krallık’taki vize yasasını Dominika pasaportu sahipleri için değiştirmesi hakkındaki açıklaması

تفاصيل النشاط

İngiliz hükümeti, Birleşik Krallık’a giriş için vize muafiyeti kararını askıya almanın diplomatik bir kriz veya iki ülke arasındaki ilişkilerin zayıflamasını göstermediğini açıkladı. Ancak, Dominika programı hakkındaki endişelerini dile getirdi “Yatırım yoluyla vatandaşlık”, ve buna göre, Dominika vatandaşlığına sahip olanlara şunu teyit etmek isterim: Dominika programının yapısı ve yönetimi üzerinde değişiklikler yapıldı, ve önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca, programı güçlendirmek için ek önlemler ve tedbirler uygulamaya devam edeceğiz.

 

Avrupa Birliği’ne benzer bir düzeyde, Birleşik Krallık kendi Elektronik Seyahat İzni programını için hazırlanıyor, ve Birleşik Krallık’a vizesiz girmek isteyen herkes, elektronik seyahat izni başvurusunda bulunmalıdır. Bu karar, bu yılın ilerleyen bir döneminde yürürlüğe girdiğinde geçerli olacaktır.

 

Şu anda, vize gereksinimleri getirmesi, Dominika vatandaşlarının çoğu için rahatsızlık yaratacağını anlıyoruz, tatillerini geçirmek ve ailelerini ziyaret etmek için Birleşik Krallık’ı ziyaret edenler, ayrıca, seyahatlerinde Birleşik Krallık’ı sık sık geçenler. Ancak bu, Dominika vatandaşlarının Birleşik Krallık’a veya üzerinden seyahat etmesini engellemez. Birleşik Krallık, Dominika vatandaşlarını hala ağırlamaktadır.

 

İngiliz hükümetinin, Dominika’da ikamet eden Dominika pasaportu sahiplerinin çabalarını engellememek arzusuyla, internet üzerinden başvuruları kabul ettiği bir program kurmuştur. Ayrıca Dominika’da bir ofis kurdu, başvuranlar başvurularını tamamlamak için biyometrik verileri (parmak izleri) bırakabilirler. Dominika’da ikamet etmeyen Dominika vatandaşlarının, en yakın Birleşik Krallık konsolosluk ofislerinden vize başvurusu bulunabilirler.